CELE CHARYTATYWNE 2020:

  1. Wyposażenie domu dla dzieci autystycznych “Dom Autysty” w Poznaniu
  2. Rozbudowa szkoły w Kibeho, Rwanda
  3. Promowanie demokracji i przyjaźni między narodami oraz idei “We Serve” w:
    Polsce, Niemczech, Litwie, Łotwie, Japoni, USA, Czechach, Francji, Austrii, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Słoweni, Włoszech i we wszystkich innych demokratycznych.

FCR 2020 trasa:

1.09.2020        Gdańsk – Chojnice                                125 km

2.09.2020        Chojnice – Piła                                       110 km

3.09.2020        Piła – Poznań                                          113 km

4.09.2020        Poznań – Świebodzin                            116 km

5.09.2020        Świebodzin – Słubice/Frankfurt.        104 km

6.09.2020        Frankfurt – Berlin                                  107 km

Total                     675 km

Sponsorzy 2020

Dom Autysty w Poznaniu – wzorcowa placówka w zachodniej Polsce

Dom Autysty w Poznaniu to pierwsza taka placówka w mieście i jedna z nielicznych w kraju. Jej celem jest zapewnienie wsparcia głęboko zaburzonym, niesamodzielnym osobom z autyzmem. Fundację, która zbudowała placówkę, założyli rodzice wiedząc, że państwowy system opieki społecznej nie zapewni im dzieciom właściwej opieki.
Rodzice w ciągu ostatnich kilku lat wykonali wielką pracę. Przekonali władze miasta, żeby przekazały im ziemię na budowę. Przygotowali innowacyjny program przy współpracy z placówkami m.in. z Niemiec, Danii i Anglii. Zebrali pieniądze na wkład własny do unijnego projektu budowy placówki. W tym celu organizowali charytatywne aukcje dzieł sztuki i koncerty. Ważnym źródłem pieniędzy dla fundacji były także bale charytatywne prowadzone wspólne z Lions Club Poznań Pro Futuro.
W końcu – udało się wygrać w konkursie na dofinansowanie i wybrać w przetargu firmę budowlaną. Dom Autysty jest już prawie gotowy. Od września 2020 r. będą się w nim odbywały zajęcia w ramach projektu europejskiego „Razem do samodzielności. Kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów”. Obejmują one przede wszystkim pobyty w mieszkaniach treningowych oraz zajęcia dzienne w pracowniach terapeutycznych: plastycznej, muzycznej, kulinarnej, gospodarstwa domowego, hortiterapeutycznej. Część wyposażenia została zaplanowana w projekcie unijnym. Nadal jednak brakuje nam pieniędzy m.in. na:

– sprzęt treningowy: bieżnie, rower stacjonarny, orbitrek;
– kanapy i fotele w living roomach;
– meble kuchenne i sprzęt AGD,
– pościele, kołdry i poduszki w mieszkaniach treningowych;
– szafki i regały niezbędne w pracowniach terapeutycznych;
– montaż sieci komputerowej;
– zagospodarowanie terenu wokół budynku: zewnętrzne siłownie, ławki, urządzenie zieleni.
– instalację fotowoltaiczną na dachu, która może znacznie obniżyć koszta eksploatacji budynku.

Nasza placówka jest zaplanowana zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, która nie wspiera tworzenia wielkich ośrodków dla osób niepełnosprawnych, położonych daleko od miast, i w ten sposób wykluczających te osoby z uczestnictwa w kulturze, rekreacji i życiu społecznym.
Dom Autysty jest kameralny – ma 11 mieszkań treningowych i pracownie, w których zajęcia może mieć 15 osób. Znajduje się 5 kilometrów od Starego Rynku w Poznaniu, ale powstał w otoczeniu zieleni. Wielkim atutem jest bliskość wydziału uniwersytetu z kierunkiem pedagogika specjalna – liczymy na wsparcie studentów – wolontariuszy. W odległości 1,5 km znajdują się atrakcyjne tereny rekreacyjne. Nasze dzieci w takim miejscu mają szanse na bezpieczne i szczęśliwe życie. Będę wdzięczny za wsparcie naszej Fundacji.

Adam Kompowski,
Prezes Fundacji Dom Autysty i tata 16-letniego Kuby z autyzmem

Projekt pomocy w szkole w Kibeho – Rwanda, za pośrednictwem i we współpracy z Mariańskim Komitetem Gospodarczym oraz pod nadzorem Księży Marianów – misjonarzy w Rwandzie

I wariant:
1. Szkoła podstawowa została wybudowana w 2010 roku. W pierwszych planach było objęcie edukacją 250 dzieci. Jednakże, z powodu lepszego poziomu nauczania jak w innych szkołach i dożywiania dzieci co roku ta liczba się zwiekszała. W obecnym roku 2019 uczęszcza do niej ponad 750 dzieci. Część dzieci uczęszcza na lekcje do południa a druga grupa po południu. Siedem obecnych klas, którymi dysponujemy, nie zapewnia możliwości normalnej nauki.
Najlepszym rozwiązaniem jest dobudowa nowego budynku z trzema kolejnymi klasami.
Koszt takiej budowy może się zamknąć w sumie 50.000 USD. Nasza szkoła posiada już dodatkowy teren pod rozbudowę.
II wariant:
2. Podobny do poprzedniego wariantu ale okrojony do dobudowania 2 klas do istniejącego budynku szkolnego. Koszt takiej rozbudowy powinien się zamknąć kwotą ok. 30.000 USD.
III wariant:
3. Przeludnienie klas sprawia, ze ich stan wymaga ciągłej odnowy. Zarówno szkolne ławki, w których zamiast dwojga dzieci siedzi czterech uczniów, wymagają ciągle naprawy. Koszt odnowy obecnej szkoły, tj. malowanie, nowe ławki i zwłaszcza naprawa ubikacji mogła by się zamknąć w koszcie 15.000 USD.
4. Każda mniejsza suma pieniędzy może być użyta na kolejne stopnie odnowy szkoły:
– naprawa ubikacji (8.000 USD)
– malowanie klas ( 3.000 USD)
– nowe ławki, i inny sprzęt ( 4.000 USD)
– naprawa schodów, terenu sportowego (2.000 USD)

Za każdą pomoc będziemy bardzo wdzięczni, a zwłaszcza dziękujemy w imieniu wszystkich dzieci z Rwandy.

Ks. Leszek Czeluśniak, MIC
Kibeho, 29 kwietnia 2019